آموزش مخفی کردن فایل در ویندوز، اندروید و ios

امکان مخفی کردن فایل در تمام پلتفرم ها

خوشبختانه با پیشرفت روز به روز نرم افزاری و سخت افزاری، تمامی پلتفرم هایی که کاربران در حال کار کردن بر روی ان ها هستند، اعم از رایانه های مبتنی بر ویندوز، مک و لینوکس و تمامی پلتفرم های موبایلی نظیر دیوایس های مبتنی بر اندروید و دیوایس های iOS ای همه دارای این امکان مخفی کردن فایل هستند.

پنهان کردن فایل در هر کدام از این پلتفرم ها روال خاصی دارد که ما در این مقاله به طور کامل به این موضوع می پردازیم.

مخفی کردن فایل در ویندوز اندروید Ios

مخفی کردن فایل در ویندوز

ویندوز دارای امکانی است که به صورت show hidden files شناخته می شود و به کمک آن می توان فایل های مخفی شده را نمایش داد. اما پیش از این که بخواهید از این امکان سیستم ویندوز استفاده کنید لازم است که ابتدا فایل یا فایل هایی را مخفی و پنهان کرده باشید.

برای مخفی کردن فایل در ویندوز، ابتدا به کمک و یا .. وارد پنجره ای شوید که فایل مورد نظر شما برای مخفی کردن در آن قرار دارد.

فایل را انتخاب کرده و روی آن راست کلیک کنید و گزینه آخر یعنی Properties را انتخاب کنید

مخفی کردن فایل در ویندوز

با انتخاب این گزینه، یک باکس نمایش داده می شود که در انتهای آن گزینه hiden را مشاهده می کنید.

مخفی کردن فایل در ویندوز

در نهایت این گزینه را تیک دار کنید و گزینه apply و بعد ok را بزنید تا تغییرات اعمال شود.

همچنین ویندوز دارای نوع دیگری از فایل های پنهان است که به صورت system file شناخته می شود. برای اینکه بخواهید از این مدل استفاده کنید لازم است که مشخص کنید که فایل از نوع system file است. بدین صورت برای آشکار سازی فایل های پنهان شده از نوع system file، باید گزینه ای با عنوان Hide protected operating system files (recommended)” را فعال کنند تا فایل مورد نظر را پیدا کنند. این کار ها از طریق رابط گرافیکی ویندوز قابل انجام نیست و دستورات خاص خود را دارد که از مجال این پست خارج است.

مخفی کردن فایل در Mac OS X

در سیستم عامل مک، عملیات مخفی کردن فایل در سیستم عامل مک، و نمایش آن کمی دشوار تر از مخفی کردن فایل در ویندوز و لینوکس است.

در این سیستم عامل، مثل لینوکس باید یک کاراکتر نقطه “. ” یا پریود در ابتدای نام فایل قرار دهید. با انجام این کار، پیام these named are reserved for the system را دریافت میکنید که به معنی این است که سیستم این تغییر را پذیرفته است.

اما برای نمایش مجدد فایل شما به رابط گرافیکی دسترسی ندارید.

برای اینکه پنهان کردن فایل در مک موفق آمیز باشد ابتدا لازم است که از دستورات chflags استفاده کنید تا این خصیصه را به آن معرفی کنید. برای این کار کلید ترکیبی Command + Space استفاده کنید و با نوشتن Terminal در بخش جستجو، وارد ترمینال شده و قطعه کد زیر را بنویسید:

chflags hidden

بعد از نوشتن این کد هرگز اینتر را نزنید

باید مطمئن باشید که بعد از hidden یک اسپیس گذاشته اید

مخفی کردن فایل در Mac OS X

بعد فایل و یا فولدری که می خواهید آن را مخفی کنید را پیدا کرده و آن را به صورت درگ کردن به داخل ترمینال بکشید. با این کار مسیر فایل در ترمینال نوشته می شود.

با این کار، اینتر را بزنید تا تغییرات اعمال شود

مخفی کردن فایل در Mac OS X

حالا با کمک دستورات، مطابق بالا، برای اشکار کردن فایل chflags nohidden ای ایجاد کنید

مخفی کردن فایل در اندروید

در اندروید بر خلاف مخفی کردن فایل در آیفون سیستم داخلی برای مخفی کردن و نمایش فایل های پنهان وجود ندارد. بهترین کار این است که از یک فایل منجر یا نرم افزار مدیریت فایل مناسب برای این کار روی پلتفرم اندرویدی خود استفاده کنید. اگر صرفا می خواهید عکس و ویدیو ها را در پلتفرم های مختلف اندرویدی پنهان کنید، می توانید مطلبی با عنوان آموزش مخفی کردن تصاویر در گوشی های اندرویدی را بخوانید. در این مطلب انواع گوشی های پرچم دار و روش مخفی کردن عکس در اندروید را معرفی کرده ایم و آموزش داده ایم.

دقت داشته باشید که هر نوع فایل منجری، قادر به پنهان سازی و یا نمایش فایل های پنهان نیست. در مارکت های مختلف نظیر گوگل پلی می توان انواع این فایل منجر ها را تست کنید. اما برای این آموزش من از فایل منجر  ES File Explorer برای مخفی کردن فایل در اندروید استفاده کرده ام.

نکته: اگر این فایل منجر بر روی سیستم اندرویدی شما کار نمی کند، ASTRO File Manager نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

برای شروع پنهان کردن فایل در اندروید کافی است این نرم افزار را دانلود و نصب کنید و بعد از اجرای آن به مسیر Menu -> Local -> storage بروید و فولدری که می خواهید محتویات آن را پنهان کنید را پیدا کنید. 

مخفی کردن فایل اندروید

در ادامه فولدر یا فایل هایی را که می خواهید آن ها را پنهان کنید انتخاب کنید :

مخفی کردن فایل اندروید

با انجام این کار، روی گزینه سه نقطه ای که ارائه دهنده اپشن های تنظیماتی است و در سمت راست و بالا قرار دارد، کلیک کنید و گزینه hide را انتخاب کنید. این کار کمک می کند که بتوانید به راحتی فایل و فولدرها را مخفی کنید. 

مخفی کردن فولدر در اندروید

منبع: گویا آیتی


/ 0 نظر / 165 بازدید